Esimesel maailmakoristuspäeval 2018. aasta oktoobris korjasin Ukraina tööstuslinnas Dnipros ühe lasteaia kõrval asuvast pargist kokku süstlaid ja tühje pudeleid. Toona otsustasid 15 miljonit inimest 140 riigis üle maailma, teiste seas mitu presidenti ja peaministrit, teha midagi meie planeedi heaks. Väga lihtne on puhtamast keskkonnast ja kliimamuutustest vaid rääkida, aga kui tahta midagi saavutada, tuleb sageli lihtsalt püsti tõusta ja see ise ära teha.

Globaalne soojenemine kogub kiirust ja prügihunnikud meie ümber lihtsalt kasvavad. Meil lasub võrdne vastutus tegutseda aktiivsemalt meie aja probleemide vältimisel ja lahendamisel. Kui tekib abituse tunne, siis mõnikord on kõige parem teha ära see väike asi, mida te näete ja saate ära teha. Kui me kogu maailmas teeme kõik oma tükikese, saavad asjad minna ainult paremaks.

Ainult siis, kui oleme oma planeedi päästnud, on meil mõtet rääkida tuleviku digi- ja tehisintellektitehnoloogiatest, nendega ühiskonnas kaasnevatest muutustest. Pole mingit mõtet arendada tehnoloogiat, kui meie planeet muutub inimestele elamiskõlbmatuks.

Seetõttu on ka see raamat trükitud võimalikult keskkonnasõbralikult. Kasutasime paberit Cocoon Offset, mis on toodetud FSC standardile vastavalt, see tähendab metsa on majandatud säästlikult, on tagatud metsa järelkasv ning protsessis osalejaid on koheldud õiglaselt. Paber on toodetud sellele lisaks korduskasutusega kiust ning on elementaarkloorivaba. Raamatu formaat sai valitud selliselt, et raisku läheks võimalikult vähe paberit.

Raamat on trükitud Tallinna Raamatutrükikojas, millel on samuti FSC sertifikaat. Selleks et raamat oleks keskkonnasõbralikum, loobusime kõvadest kaantest ning kaante lamineerimisest. Samuti eelistasime õmmeldud selga, kuhu ei kulunud peaaegu üldse liimi. Selmet trükkida raamat värviliselt, panime fotod ainult kaantele, et kasutada vähem trükivärve.

HOIAME EESTIT JA MEIE PLANEETI!

PRESIDENT
KERSTI KALJULAID